داوود رشیدی، نیوشا ضیغمی، علیرضا حیدری،حسن روشن، امیرحسین صادقی و علی انصاریان د

لیدا حسن پور: روز 11 مرداد مصادف با روز جهانی شیر مادر در شیرخوارگاه آمنه جشن گلریزان و افطاری با حضور حدود 200 خیر برگزار شد. مهتاب، مهسا، عسل، زهرا، نیما و سیما میزبانان اصلی این جشن بودند که با اجرای تاتر و سرود شاد، به نمایندگی از دیگر نوزادان و کودکان شیرخوارگاه به میهمانان خیر مقدم گفتند. کودکان و نوزادانی که واژه مادر برایشان غربیه و یا متفاوت از آن چیزی است که اکثر مردم می‌شناسند. کودکان و نوزادانی که با گذشتن از مشکلاتی که شاید برای من و شما به بزرگی یک کوه باشد به فضای امنی رسیده‌اند که می‌توانند واژه محبت را با پوست و استخوان لمس کنند، اما این روی خوش سکه است، چون هنوز هستند بچه‌هایی که در گوشه و کنار خیابان امکان بودن در جایی که محبت به آنها هدیه می‌شود را ندارند.

در این مراسم سردار مومنی، رییس پلیس راهنمایی و رانندگی کشور، هاشمی رئیس سازمان بهزیستی، رییس پلیس تهران بزرگ، مدیر کل سازمان بهزیستی استان تهران، نمایندگان هلال‌احمر، شهردار منطقه 6، رئیس شورای سیاست‌گذاری سلامت صدا و سیما، اصناف مختلف بازار، داود رشیدی، لیلی رشیدی، نیوشا ضیغمی، حسن روشن، علیرضا حیدری، احمد دباغ، امیر حسین صادقی، علی انصاریان، و بسیاری از خیرین دیگر همه برای یک هدف بزرگ یعنی هدیه محبت گرد هم آمده بودند.


کمک 370 میلیارد تومانی
هاشمی رئیس سازمان بهزیستی کشور در مورد برگزاری جشن رمضان در شیرخوارگاه آمنه می‌گوید: هم زمان با این جشن در اکثر مراکز سازمان بهزیستی جشنی با حضور میهمانان، مسئولین لشکری و کشوری، هنرمندان و ورزشکاران و مسئولین برپاست، امیدواریم این جشن‌ها و گردهمایی‌ها بهانه‌ای باشد تا مشارکت مردم در امور خیریه را بیش از پیش در بین مردم گسترش دهیم.

هاشمی در پاسخ به این سوال که سال گذشته چه مقدار از بودجه سازمان بهزیستی کشور توسط خیرین تامین و این کمک‌ها بیشتر در چه حوزه‌هایی صرف کرده می‌گوید: سال گذشته خیرین حدود 370 میلیارد تومان به مراکز مختلف سازمان بهزیستی در کل کشور هدیه کردند که این رقم حدود 25% از بودجه کل سازمان است. اما امسال امیدوار هستیم این رقم به 50% افزایش دهیم. اما در مورد این که کمک‌های خیرین بیشتر صرف چه حوزه‌هایی شده است باید بگویم امسال سازمان بهزیستی کشور سه رویکرد و هدف اصلی مسکن، اشتغال و بیمه‌های فراگیر را برای بودجه جمع‌آوری شده توسط خیرین مشخص کرده دنبال خواهد کرد. به عنوان مثال در جلسه‌ای که روز گذشته با خیرین مدرسه‌ساز داشتیم علاوه بر راه‌اندازی یک گروه حامیان معلولان، هزار واحد مسکن از سوی خیرین مدرسه ساز به سازمان هدیه داده شد.

 

این بچه ها محبت می خواهند

اما مثل همیشه حضور بازیگران و ورزشکاران در این جشن‌ها رنگ و بوی دیگری به این مراسم‌ها می‌دهد علیرضا حیدری کشتی‌گیر نام‌آور کشورمان در مورد حضورش در جشن گلریزان می‌گوید: به نظرم زمانی که دست برای درخواست کمک به سویمان دراز می‌شود باید پاسخ داده شود، اما بهترین حالت این است که امکانات را طوری فراهم کنیم که افراد تا قبل از درخواست کمک نیازهایشان برآورده شود. بچه و کودکانی که در این شیرخوارگاه هستند نیاز اولیه‌شان محبت، مهربانی، داشتن آغوش گرم است، اما یادمان نروند که این بچه‌ها قرار است روزی چرخ مملک و کشورمان را بچرخانند باید از نظر رشد فکری و احساسی نیز این بچه‌ها آماده کنیم.

 

آراد بدجوری توی دلم جا کرد
نیوشا ضیغمی بازیگر سینما که چشمانش از شادی برق می‌زند می‌گوید: برای اولین‌بار است که در این گلریزان شرکت می‌کنم و خیلی خوشحالم که این جا هستم به نظرم یک بازیگر یا هر فرد شناخته شده در ازاری هر آن چیزی که خداوند در اختیارش قرار داده وظیفه و رسالتی دارد که باید انجام دهد. الان بسیار خوشحالم که این جا هستم چون یک نوزاد 3 ماهه به اسم آراد بدجوری خودش را توی دلم جا کرد و بی‌صبرانه منتظرم که بتوانم به فرزندی قبولش کنم.

 

نمی خواستم به بخش نوزادان بروم
لیلی رشیدی که بغلش مرتضی یکی از بچه‌های شیرخوارگاه نشسته با لبخند همیشگی‌اش می‌گوید: خیلی متاسفم که به خاطر حضور در جشن به اینجا دلم می‌خواست قبل از این مراسم آمده بودم. در بازدیدی که از بخش‌های مختلف شیرخوارگاه داشتم گفتم من بخش نوزادان نمی‌‌روم می‌خواهم پیش بچه‌های 4 -5 ساله بمانم بعد که تصمیم عوض شد و به بخش نوزادان رفتم، دیدم که چقدر در آغوش گرفتن و نوازش نوزادان تاثیر دارند و آنها هم رفتار محبت آمیز را درک می‌کنند اما اگر همه اینها دائمی باشد نتیجه بهتری خواهد داشت نه صرف یک بار یا دو بار گذر کردن از کنار بچه‌ها.

 

دلگرمی برای کودکان

امیر حسین صادقی بازیکن تیم استقلال در مورد حضورش در شیرخوارگاه گفت: متاسفانه یا خوشبختانه این اولین‌بار که از برگزاری چنین جشنی اطلاع پیدا کردم، دیروز که اولین کارت دعوت به دستم رسید بدون هیچ تفکری آمدم. به نظرم حضور افرادی که برای خیلی از کودکان الگو هستند دلگرمی بزرگی برای انهااست . جدایی از کمک مالی شاید بازی کردن یک فوتبال ساده با آنها هم برای من و هم برای آنها خاطره‌ای در ذهن این بچه‌ها ایجاد کند که مسیر زندگیشان را تغییر دهد. 
 

عکس ها: لیلا افشار

4724

 
/ 0 نظر / 57 بازدید