کرایه تاکسی‌ها

نمای چهارم:

سوار تاکسی شده ای و پیش از پیاده شدن تو خانمی که پیش از تو سوار شده، می خواهد از تاکسی پیاده شود و وقتی که به پس ندادن باقی پولش به راننده اعتراض می کند، ناگهان با صدای فریاد راننده روبرو می شود مبنی بر اینکه: خانوم! نگاه به قیمت بنزین و طلا و دلار بکن، چه انتظارایی دارین شماها، اون کرایه ای که تو میگی ماله چند سال پیشه، خوابی مگه، اگه ناراحتی اصلا سوار تاکسی نشو، والا . . . و زمانی که خانم می خواهد پاسخش را بگو پایش را رو پدال گاز می فشارد و میرود. به رغم این سخنرانی پرطمطراقی که داشته  انگار باز هم دلش پر راست و رو به من و مسافر دیگر بار دیگرشروع می کند: اصلا معلوم نیست تو کدوم عالم سیر می کنن! فکر می کنه قیمت ها هنوز ماله دو سال پیشه، هر چی گرون بشه می خرن ها به پول کرایه تاکسی می رسه بامبول در می آرن. . . .! تو هم که طبق معمول حوصله این صحبت های بیهوه را نداری بی توجه به حرفهای او مسیر نگاهت را از سوی آسفالت خایبان بر نمی داری تا زمانی که نوبت پیاده شدن تو برسد.

تاکسی

 

راننده های هیمشه طلبکار

«م. اکبری» که هر روز مسیر های زیادی را با تاکسی طی می کند ، به قولش یه پا روانشناس قشر راننده ها شده است. او درباره تعاملات تشنج زای برخی رانندگان می گوید: راننده ها به دلیل اینکه از صبح تا شب در میان شلوغی و ترافیک و گرما و سرمای هوا مجبور هستند در خیابان ها به دنبال یک لقمه نان بگردند، معمولا کم حوصله و عصبی هستند و با کوچک ترن جرقه ای که از سوی مسافر ایجاد شود، مانند بمب می ترکند و شروع به داد و قال و دعوا می کنند. او ادامه می دهد: البته باید به آنها هم حق داد، شاید اگر هرکدام از ما هم جای آنها باشیم در چنین شرایطی شاید کنترلمان را بر روی رفتارهایمان را از دست بدهیم.

 

«ر. بهزاد» هم از کسانی است که به دلیل اینکه کارش در بازار است هر روز باید رفت و آمدهای بسیاری را در سطح شهر داشته باشد و هر روز بارها با راننده ها برخورد پیدا می کند. او در خصوص کرایه اضافه گرفت از سوی راننده ها می گوید: «برخی از راننده ها انگار هر چقدر هم کرایه بگیرند باز هم کمشان است و طلبکارند. برخی دیگر هم که از زمانی که سوار می شوند شروع می کنند به غرولند کردن درباره مسافرهای بدحساب و وضعیت بد اقتصادی تا تمسافر شرمنده شود و در پایان مسیر هر چقدر کرایه از او طلب کرد با دو دست ادب بپردازد و هیچ اعتراضی هم نکند!

 

البته باز جای شکرش باقی است که راننده محترم خواسته اش را با نزاکت بیان می کند و تو از آنجا که باز هم حوصله بحث های بی مورد و خیابانی را نداری مبلغ مورد نظر را پرداخت می کنی و می روی و این سوال برای همیشه در ذهنت باقی می ماند که چطور اگر پول تو، بیشتر از مبلغ کرایه باشد راننده بقیه پول را از تو طلب می کند، اما اگر تو روزی بخواهی بقیه پول را از راننده طلب کنی باید پی یک جدال بی هدف را به خاطر 100 یا 200 تومان به جان بخری

«بهزادی» ادامه می دهد: البته هستند رانندگانی که واقعا با انصاف هستند و حتی کمتر از مبلغ کرایه را از مسافران دریافت می کنند و ما بقی را پس می دهند.

 

در هر حال این روزها تامین معاش برای هیچ کسی آسان نیست و رانندگان عزیز هم به دلیل گرانی و تورم این مسائل نباید مشکلاتشان را بر سر مسافران بی گناه خالی کنند و با یک برخورد نامناسب روز بدی را برای آنها رقم بزنند. از سوی دیگر مسئولان شهرداری و تاکسیرانی هم باید نظارت بیشتری بر نرخ های کرایه داشته باشند تا رانندگان هر روز نرخ جدیدی برای خود تصویب نکنند و به دلیل عدم پرداخت آن با مسافران درگیر نشوند.

/ 0 نظر / 61 بازدید