زیست ۱۴۵ گونه پرنده در سیاه کشیم گیلان


 مدیر کل محیط زیست گیلان با اشاره به زیست ۱۴۵ گونه پرنده آب زی،‌کنار آب زی و خشکی زی در سیاه کشیم، گفت: منطقه تحت حفاظت سیاه کشیم استان از اهمیت راهبردی در حفظ گونه های پرندگان برخوردار است.

امیر عبدوس در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: این منطقه بخش مهمی از زیستگاههای تالاب بین المللی انزلی در شهرستان صومعه سراست.

وی اظهار داشت: یکی از مهمترین معضلاتی که امروزه زیستگاههای جهان با آن مواجه هستند تصرف انسانی و به مرور زمان تغییر کاربری اراضی مناطق حفاظت شده است.

مدیرکل محیط زیست گیلان گفت: از منظر کارشناسی هیچ عارضه ای به اندازه تصرف و تخریب زیستگاهها به تنوع زیستی اکوسیستمها فشار و تخریب ایجاد نمی کنند.

وی افزود: منطقه تحت حفاظت سیاه کشیم به عنوان یکی از زیستگاههای حساس پرندگان آبزی و کنار آبزی شناخته و حفاظت ۴۰ ساله سازمان حفاظت محیط زیست از این منطقه منجر به دستاوردهای ارزشمندی شده است.

عبدوس اظهارداشت: محیط زیست گیلان با حساسیتی ویژه تصرفات حاشیه این منطقه را پیگیری و تصرفات انجام گرفته را با استعانت از دستگاه قضایی رفع و حقوق تضییع شده دولت و مردم را به آنها باز می گرداند.

وی گفت: با این هدف امسال به دلیل تصرف قسمتی از این اراضی در روستای چمثقال صومعه سرا توسط یکی از اهالی منطقه پرونده ای در مراجع قضایی شهرستان طرح و پس از گذشت زمان مقرر رای دادستان دستور بازپس گیری اراضی، قلع و قمع عوارض ایجاد شده توسط متخلف صادر شد.

مدیرکل محیط زیست گیلان افزود: با حضور جمعی از محیط بانان گارد محیط زیست، پرسنل نیروی انتظامی و دوستداران محیط زیست ۵۲ هزار متر مربع از اراضی این منطقه رفع تصرف شد.

وی اظهارداشت: این متخلف با غرس نهال صنوبر برای ایجاد حقوق مکتسبه برای خود و صحنه سازیهای مرسوم سعی در نهایی کردن این تصرف داشت که با شناسایی دقیق، پیگیری مستمر، حکم مستدل و عادلانه دادستان این نیت سود جویانه محقق نشد و اراضی متصرفه به منطقه حفاظت شده سیاه کشیم بازگشت.

عبدوس گفت: این منطقه با مساحتی افزون بر چهار هزار و ۵۰۰ هکتار از سال ۱۳۴۹ به عنوان منطقه حفاظت شده تحت حفاظت محیط زیست استان قرار دارد.

وی یادآور شد: منطقه سیاه کشیم با ۱۴۵ گونه پرنده آبزی، کنار آبزی و خشکی زی یکی از مهمترین مناطق چهارگانه آبی در استان و کشور محسوب می شود.

/ 0 نظر / 35 بازدید