من خودم را زیاد دوست دارم

آیا شباهتی بین شما و تصاویر جدید شخصیت هایی که در مجلات به چاپ می رسند، وجود ندارد؟ آیا کارمند رسمی اداره ای که در آن کار می کنید، نیستید؟ اهمیت چندانی ندارد، یاد بگیرید خودتان را همانگونه که هستید دوست بدارید. امروزه داشتن اعتمادبه نفس و خود را تایید کردن، امری دشوار است، به دلیل آنکه، این اطرافیان ما نیستند که ارزش ما را پایین می آورند، بلکه اغلب خود ما هستیم که تمایل داریم از ارزش خود بکاهیم. با این وجود، عشق ورزیدن به خود یکی از مهم ترین کلیدهایی است که موجب اعتمادبه نفس دوباره شده و سبب می شود تا انسان با خود آشتی کرده و ارتباط مجدد برقرار کند، افکار و احساسات خود را به راحتی با دیگران در میان گذارد و خوشحال و راضی باشد.

 خود را دوست بدارید تا بتوانید دیگران را دوست داشته باشید ، باید عیوب و نقاط ضعفی را که موجب ناتوانی و ضعف ما می شود شکار کرده و اعتماد به نفس مان را دوباره به دست آوریم.

▪ افکار منفی را متوقف کنید:

نه، همسایه شما، به شما چپ چپ نگاه نکرده است، همکارتان هم پشت سر شما حرف نمی زند... تمام این ترس های کوچک و بی اساس جلوی رشد و شکوفایی شما را می گیرد و نمی گذارد که روی مسایل مهم و اساسی زندگی تمرکز داشته باشد.

▪ بزرگنمایی نکنید

آیا هر اشتباه و یا گفتار نادرستی از نظر شما بی اندازه بزرگ و غیرقابل تصور است؟ به نظر می رسد که همه این عوامل به راحتی بتوانند از ارزش و اعتبار شما کم کرده و در نهایت به شکست شما منجر شوند، اما تا کی می خواهید نقش یک قربانی همیشگی را بازی کنید.

باید خود را از این تنگنا و دور باطل خارج کنید.

▪ خود را با دیگران مقایسه نکنید

می گویند مرغ همسایه غاز است! اگر فقط محسنات دیگران را درنظر بگیرید، این عمل مانع از آن می شود تا نکات مثبت و ارزش های خود را ببینید.

حس انتقادجویی خود را تا حدی به کار بیندازید، خواهید دید که دیگران آن طورها هم که به نظر می رسند، کامل و عالی نیستند.

عدم اعتماد به نفس سبب می شود تا شخص عیوب و نقاط ضعف خود را زیر ذره بین برده و بزرگ نشان دهد و روی محسنات و نقاط مثبت وجودی خویش، ماسک زده و آنها را از دیده دور نگه دارد.

بنابراین لازم و ضروری است که یاد بگیریم در حالی که نکات مثبت و محسنات خود را شناسایی می کنیم، نقاط ضعف و عیوب را در جای خود بررسی کنیم. در اینجا تمرین ساده ای برای شناسایی نکات مثبت پیشنهاد می کنیم:

ـ در مکان ساکت و آرامی بنشینید، بدون تلفن، با یک کاغذ و قلم.

ـ به آرامی نفس عمیقی بکشید.

ـ به محض آنکه احساس کردید آماده اید، در کمتر از 3 دقیقه، 20 تا از محسنات و نکات مثبت تان را روی کاغذ بیاورید.

ـ بعد از گذشت مدتی، نتیجه هرچه که باشد، سؤالات زیرا را از خود بپرسید:

آیا احساس بدی به شما دست داد؟ در برابر این لیست چه حسی داشتید؟ آیا از اینکه به وجود این نکات مثبت در خود پی برده اید، احساس ناراحتی می کنید؟ آیا قانع شده اید که صاحب این کمالات هستید؟

این تمرین را دوباره انجام دهید تا جایی که متقاعد شوید صاحب این محسنات هستید.

▪ به ارزش های خود احترام بگذارید

برای آنکه خودتان باشید، احتمالا باید یاد بگیرید که ارزش های خود را شناخته و به آنها احترام بگذارید و حتی المقدور اصول و قوانینی که برخلاف ارزش های شما هستند را برخود تحمیل نکنید؛ مثلا اگر شما فرد فداکاری هستید و مایلید که خود را وقف کمک رسانی به دیگران کنید، مطمینا اگر در بخش امور اجتماعی و مددرسانی فعالیت کنید استعدادهای شما در این بخش شکوفاتر خواهد شد تا اینکه در یک سرویس تجاری مشغول به کار شده و مجبور باشید هر روز با خود و دیگران سر و کله بزنید، چرا که اگر به مدت چند ماه و یا حتی چند سال بتوانید خود را تغییر داده و اصولی را که برخلاف معیارها و ارزش های شما هستند به خود تحمیل کنید، به سختی می توانید برخلاف ذات و طبیعت خود، تا ابد به این منوال ادامه دهید.

بنابراین، معیارهای مهم و با ارزشی را که نباید با چیزی معاوضه شوند و قابل خرید و فروش نیستند، مشخص کنید. این اصل همواره شما را در انتخاب هایی که در زندگی پیش رو دارید راهنمایی می کند.

▪ آشتی با گذشته

سرگذشت های خانوادگی، همچون بار سنگینی است که می تواند اعتمادبه نفس تان را تا حد زیادی محدود کند.

شاید احساس می کنید که پدر و مادرتان، در دوران کودکی شما، آن طور که باید و شاید از شما حمایت نکرده اند و یا حتی جلوی پیشرفت شما را گرفته اند؟ (چوب لای چرخ تان گذاشته اند) قبل از هر چیز به خود بگویید که هر فردی سعی دارد تا نقش و وظیفه خود را تاجایی که در توان دارد به نحو احسن انجام دهد. آنها هرگز نخواسته اند تیشه به ریشه شما زده و روحیه شما را خراب کنند، اما آنها می توانند تصمیم بگیرند تا رفتارهایشان را جبران کرده و از طریق شما موفق شوند.

در آخر، عشق ورزیدن به خود، یکباره صورت نمی گیرد.

باید برای موفقیت و پیشرفت در ساخت شخصیت خود، قدم به قدم و به تدریج به سمت آن حرکت کرد.

▪ روشی برای مبارزه با افسردگی

تایید و احترام گذاشتن به خود، از اهمیت زیادی برخوردار است. نه فقط برای آنکه بدانیم در این دنیا مکانی هم برای ما وجود دارد؛ بلکه به این دلیل که در ذهن خود ، مکانی به خود اختصاص داده و برای خودمان نیز ارزش قایل شویم.

اگر انسان به خود احترام نگذارد چگونه قادر خواهد بود باعث شود که دیگران به او احترام بگذارند و چگونه حتی می تواند خودش را دوست بدارد؟ اما یک چیز قطعی است؛ افرادی که در رفتارشان، تایید، احترام و اعتماد به نفس وجود ندارد، اغلب، خیلی بیشتر از افراد دیگر دچار افسردگی می شوند. فراگیری احترام گذاشتن به خود روشی برای مبارزه با افسردگی است، یا به عبارتی، میزانی برای سلامت روانی است.

بنابراین اگر قبلا در چنین شرایطی قرارگرفته اید، به جوابی که باید در آن زمان می دادید فکر کنید. آن را در ذهن خود چندین بار مرور کنید تا در صورت نیاز آماده داشته باشید. جواب را به صورت صحیح و مودبانه بیان کنید. زیرا اغلب چیزی که مانع گفتن جمله نه، متاسفم، من هم همین طور، خیلی عجله دارم می شود این است که می ترسید جمله را درست و مودبانه به طرف مقابلتان نگویید.

/ 0 نظر / 78 بازدید