پارک ملی و پارک پردیسان

این منطقه شش تنفسی تهران محسوب می‌شود در حالی که خود به شدت مورد تهاجم انواع آلودگی‌های زندگی شهری از قبیل ساخت و ساز و آلودگی هوا و آلودگی صوتی و... قرار گرفته است.

 

بر اساس گزارش فعالان محیط زیست در انجمن پایشگران حامی محیط زیست ایران، ده‌ها دستگاه لودر و بولدوزر و ماشین‌آلات سنگین وابسته به شرکت عمران پردیس در چند روز گذشته وارد منطقه حفاظت‌شده جاجرود شدند تا نسبت به ایجاد جاده دسترسی برای ساخت شهرک ویلایی در 740 هکتار از اراضی بکر این منطقه اقدام کنند که با واکنش محیط‌بانان و ماموران گارد محیط زیست مواجه شدند. این اقدام در حالی صورت می‌گیرد که منطقه حفاظت‌شده جاجرود و پارک‌های ملی خجیر و سرخه‌حصار به موجب مصوبه شورای‌عالی محیط زیست از سال 1359در زمره مناطق حفاظت‌شده کشور درآمده است و هرگونه ساخت و ساز و دخل و تصرف در آن به موجب قوانین حفاظت و بهسازی محیط زیست ممنوع اعلام شده است.

در همین حال جمعی از متخصصان و فعالان محیط زیست با صدور بیانیه‌ای نسبت به ورود به مرزهای پارک ملی خجیر و تخریب اراضی منطقه حفاظت‌شده جاجرود اعتراض کردند و از سازمان محیط زیست خواستند تا نسبت به این اقدامات واکنش نشان داده و با طرح موضوع در محاکم قضایی مانع از تصرف و ادامه تخریب در این منطقه شود.

بر اساس دستوری که اخیرا از سوی هیأت دولت به تمدن استاندار تهران ابلاغ شده، قرار است حدود 700 هکتار از اراضی منطقه دره بهشت در اطراف شهر جدید پردیس که هم اکنون دارای کاربری تفرجی – گردشگری است، تخریب و به مسکونی تغییر کاربری پیدا کند و برای ساخت مسکن مهر، در اختیار دستگاههای مسئول قرار بگیرد

این بیانیه که به امضای انجمن پایشگران حامی محیط زیست، انجمن اعضای هیات علمی موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور، انجمن یوزپلنگ ایرانی، موسسه توسعه پایدار (سنستا)، جمعیت حمایت از منابع طبیعی و محیط زیست (پیام سبز)، انجمن پرنده‌نگری طرلان، انجمن طرفداران محیط زیست دانشگاه صنعتی شریف، کانون دوستداران محیط زیست دانشگاه شهید رجایی تهران و انجمن حمایت از حیوانات ایران رسیده است، تصریح می‌کند: پارک‌های ملی خجیر و سرخه‌حصار و منطقه حفاظت‌شده جاجرود با وسعت حدود 71هزار هکتار در جنب کلانشهر تهران قرار گرفته که نمونه کم‌نظیری از ارزش‌های زیستی اقلیم منطقه تهران است. این مناطق تعدادی از بکرترین، نادرترین و ارزشمند‌ترین اکوسیستم‌های طبیعی استپی، بیشه‌ای، کوهستانی و دشتی کشور را در حد فاصل سلسله‌جبال البرز مرکزی تا اتصال‌ به‌ بخش‌های ‌هموار و تپه‌‌‌ماهوری‌ منطقه‌ ایرانوتورانی‌ ورامین در خود جای داده و خصلت زیستگاه‌های اکوتون یا انتقالی را دارد که موجب ارزشمندی کم‌نظیر و اهمیت آن شده است.

محیط زیست

 

 

در ادامه این بیانیه که با عنوان «تجاوز آشکار به مرزهای پارک ملی خجیر قانون‌شکنی مطلق است» صادر شده، آمده است: طی چند روز گذشته شرکت عمران پردیس به منظور احداث شهرک ویلایی به بهانه مسکن مهر در منطقه حفاظت‌شده جاجرود و در محدوده‌ای که درست در مرز بلافصل پارک ملی خجیر (بالای پمپ بنزین کمرد) قرار دارد، دست به اقدامات تخریبی زده است.

این مناطق  می‌تواند نماد طبیعی شهروندان تهرانی باشد و با حمایت تهرانی‌ها از تجاوز بیش از پیش شهر تهران به این پارک‌های ملی ارزشمند جلوگیری شود. سازمان‌های غیردولتی امضا‌کننده این بیانیه از مسوولان سازمان حفاظت محیط زیست و اداره کل محیط زیست استان تهران همچنین درخواست کرده تا هرچه سریع‌تر و قبل از آنکه ابعاد تخریب فاجعه‌بارتر شود، با طرح موضوع در محاکم قضایی قاطعانه از این اقدام غیرقانونی جلوگیری و ممانعت به عمل آورند.تخریب پارک جنگلی گیلاوند تجاوز مسکن مهر به اراضی کشاورزی باغات و محیط زیست، منحصر به منطقه خاصی از کشور نیست.

 

محیط زیست

 

چندی پیش قرار بود جنگل مصنوعیه گیلاوند به پارک جنگلی تبدیل شود و احداث امکانات مربوطه از قبیل آلاچیق و سرویس بهداشتی در آن آغاز شده بود اما در سال گذشته این فعالیت ها متوقف شد و در پی آن تابلوهایی با عنوان زمین های طرح مسکن مهر و طرح مسکن 99ساله در کنار آن نصب شد. یکی از مکان هایی که احداث مسکن مهر در آن، خسارت های قابل توجهی به محیط زیست منطقه وارد می کند، پروژه گیلاوند در شهرستان دماوند است. پیش از این و حدود 9 سال پیش شاهد زمین خواری گسترده یکی از سیاستمداران در این شهرستان و قلع و قمع درختان بودیم که با اعتراض گسترده مردم منطقه و نماینده وقت آنها در مجلس مواجه شد.

 

 اما این بار به نظر می رسد نوبت وزارت مسکن و وزارت دفاع است که با قطع درختان منطقه، در صدد احداث مجموعه مسکونی بزرگی در این کوهپایه خوش آب و هوا هستند. بنابر گزارش ها هم اکنون قلع و قمع درختان این پارک جنگلی آغاز شده است چنانچه در دماوند متولیان منابع طبیعی که سالها پیش اقدام به کشت جنگل دست کاشت در مدخل ورودی گیلاوند کرده بودند خواستار تغییر محل احداث ساختمانهای مسکن مهر به فاصله 100 تا 200 متر شدند که پس از مخالفت با این پیشنهادآن ها، این درختان قطع وسازه های آهنی به جای این درختان بر زمین نشانده شدند.

از همین دسته واگذاری ها می توان به دور زدن قانون جهت تملک یکصد هکتار از اراضی ایستگاه تولید بذر در اردبیل اشاره کرد. قانون، صراحتا واگذاری اراضی ایستگاه های تولید بذر کشور را ممنوع دانسته است.؛ بویژه ایستگاه هائی که دارای طرح مصوب بوده وطرح مذکور به عنوان معارض، مانع از واگذاری سطوح ایستگاه می شود

 از ساری تا دشت مغان

چندی پیش در ساری به رغم مخالفت بهره بردار مرتع که دیوار به دیوار جنگل بود، به دلیل انجام پروژه ملی مسکن سازی مهر، این مرتع با پرداخت حقوق عرفی از بهره بردار پس گرفته  شد و برای ساخت ساختمان در مجاورت جنگل اختصاص یافت. البته امید است این ساخت وساز به درختان موجود جنگل آسیبی نرساند و وجود جمعیتی در کنار جنگل، حقی جهت تخریب وتجاوز ایجاد نکنند.

از همین دسته واگذاری ها می توان به دور زدن قانون جهت تملک یکصد هکتار از اراضی ایستگاه تولید بذر در اردبیل اشاره کرد. قانون، صراحتا واگذاری اراضی ایستگاه های تولید بذر کشور را ممنوع دانسته است.؛ بویژه ایستگاه هائی که دارای طرح مصوب بوده وطرح مذکور به عنوان معارض، مانع از واگذاری سطوح ایستگاه می شود. با این حال در اردبیل با هماهنگی ثبت اسناد واملاک محل، 100 هکتار از ایستگاه تولید بذر جدا وسند آن اصلاح شد تا امکان واگذاری آن فراهم شود و مسکن مهر در آن احداث شود. اگر قرار به بی مهری به داشته ها واندوخته های موروثی این زیست بوم باشد شاید در آینده پس از باغ گیاهشناسی گرگان نوبت باغ بوتانیک وجنگل سرو سیمین پردیس کرج، اراضی حیدر آباد، حصارک کرج و ... باشیم.

/ 0 نظر / 99 بازدید