سنجش قدرت درک خانمها

 • در هر سنی که باشیم، برای این که زندگی شاد و موفقی داشته باشیم، نیاز داریم دانش و مهارت های زندگی خود را افزایش دهیم. به عبارت دیگر، هر زن و مردی، وقتی آگاهی های خود را بالا برند، می توانند بر ذهن خود مدیریت کنند، خود را تغییر داده و انرژی، احساس ها و عواطف خود را در جهت مثبت به کار گیرند و زندگی خود و زندگی مشترک را در هر سنی که باشند، بهبود بخشند و حتی آن را به بهشت تبدیل نمایند. در این راستا، سلسله نوشتاری را تحت عنوان کلی زندگی زمانی زیباست که زیبا زندگی کردن را آموخته باشیم. شروع کرده ام:
 • خانم ها چگونه تشخیص می دهند که همسرشان به آنان دروغ می گوید؟ چرا خانم ها روابط، احساس ها، علایم کلامی و غیرکلامی، پیام های محسوس و نامحسوس دیگران را قوی تر از آقایان می گیرند و به نکات ناگفته بهتر پی می برند. لطفاً موضوع را پی گیری فرمایید:
 • ـ آقایان توجه کنند که:
 • خانم ها علایم شنیداری، دیداری، کلامی و غیر کلامی را به سرعت می گیرند و هماهنگی یا عدم هماهنگی بین آن ها را به راحتی در افراد تشخیص می دهند. درنتیجه در گفت وگوهای رو در رو:
 • با توجه به این که مغز زن، صداها را به سرعت تفکیک و طبقه بندی می کند و حرکت های بدن و ایما و اشاره ی طرف مقابل را زیر نظر می گیرد:
 • هماهنگی بین گفتار و علایم دیداری و غیرکلامی نهفته در کلام را به راحتی تشخیص می دهد و می فهمد که شوهر یا طرف مقابل به او راست یا دروغ می گوید!
 • به طور کلی، زنان پیام های نامحسوس را قوی تر از آقایان می گیرند و به نکات ناگفته، بهتر پی می برند. به عنوان مثال، وقتی مردی از همسر و فرزندی از مادر چیزی را مخفی کند، همسر یا مادر به راحتی می فهمد که چه اتفاقی افتاده است. به عبارتی حس ششم در زنان قوی تر از مردان است.
 • ـ به آقایان توصیه می شود:
 • به همسرتان دروغ نگویید، به ویژه موقعی که روبه روی آنان قرار دارید! تا راز و دروغ تان فاش نشود، چرا که برای پنهان ساختن دروغ گویی، از چهره بیش از سایر قسمت های بدن استفاده می شود. هر کسی به صورت ناخودآگاه از تبسم، سر تکان دادن، حالت های چشم و چشمک زدن، برای پنهان ساختن دروغ استفاده می کند. عدم هماهنگی بین حرکت های بدن و نشانه های صورت و تُن صدا، این پنهان کاری را آشکار می سازد.
 • خانم ها با توجه به نوع روابط زوج های دیگر و تغییرهای جسمی و روانی آنان، به راحتی پی می برند که کدام یک از آنان با هم صمیمی هستند، کدام یک از هم خشمگین و ناراحت می باشند و کدام یک تظاهر به دوستی و صمیمیت می کنند، کدام یک حسود هستند، کدام یک برتری جو هستند و... به طور کلی، خانم ها از طریق احساس قوی خود، دگرگونی یا تغییرها را در دیگران به سرعت متوجه می شوند و... درحالی که مردان در هنگام گوش دادن، خونسرد بوده و سعی دارند بر اوضاع مسلط باشند و چهره شان دچار تغییر نشود، در این حالت، حتی ممکن است مردان بی احساس جلوه کنند. در حالی که، چهره ی زنان هنگام حرف زدن و گوش دادن، حالت های خاصی به خود می گیرن د و حالت های ناراحتی، ترس، خشم، تعجب و لذت در چهر ه ی آنان قابل مشاهده است.
 • عواطف مرد در نیمکره ی راست مغز ولی عواطف زن در دو نیمکره ی مغز قرار دارد؛ این امر به زن کمک می کند که از قدرت عواطف و احساس قوی تری برخوردار شود و به مرد نیز کمک می کند که از احساسات خود به صورت مستقل استفاده کند، به طوری که مرد، عواطف خود را با خویشتن داری در برخورد با مشکل ها، مشاجره ها، خوشحالی ها، سخن گفتن ها و... به طور معمول کم تر دخالت می دهد؛ در حالی که زن، هم زمان با دیگر فعالیت ها، حتی در مسایل بسیار جدی، احساس های خود را دخالت می دهد.
 • مرکز شنیداری در مردان فقط در نیمکره ی چپ مغز قرار دارد، در حالی که زنان برای شنیدن، از دو نیمکره ی مغز بهره می گیرند. قدرت شنوایی همانند قدرت گویش در زنان، قوی تر از مردان است.
 • مادران با صدای کوچک و یا صدای گریه ی کودک، به سرعت از خواب بیدار می شوند و حتی اگر کودک در دوردست باشد، از گریه ی کودک متوجه حال او می شوند؛ در حالی که وقتی پدر در خواب باشد، صدای گریه ی کودک را نمی شنود مگر این که صدای گریه، خیلی بلند باشد.
 • ارتباط بین دو نیمکره ی مغز در زنان، حدود 15درصد بیش تر از مردان است . به علاوه استقرار مراکز عواطف، گویایی و شنیداری برای زنان در دو نیمکره ی مغز، باعث شده که زنان هم زمان هم می توانند صحبت کنند و هم قادرند به صحبت های دیگران گوش فرادهند، احساس های خود را به راحتی نشان دهند و چند کار دیگر را هم زمان انجام دهند! تجسم کنید خانمی در آشپزخانه در حالی که مشغول آشپزی است، با تلفن هم صحبت می کند، جواب همسر یا فرزندش را هم می دهد که فلان چیز در کجا ست و...
 • برای مردان حیرت انگیز است که می بینند در یک جمع 10 - 20 نفری خانم ها، همگی می توانند با هم صحبت کنند و به صحبت های یکدیگر گوش داده، جواب پرسش های همدیگر را نیز بدهند. در حالی که مردان در جمع چندنفره، اگر دو یا سه نفر هم زمان صحبت کنند، نمی توانند روی صحبت های چند نفر یک جا تمرکز کنند.
 • مردان هنگام صحبت و انجام هر کار دیگر نیاز به تمرکز دارند و مغز آنان طوری طراحی شده که هر لحظه می توانند فقط بر یک موضوع تمرکز پیدا کنند. چنان چه وقتی مردی می خواهد کاری انجام دهد برای نمونه با تلفن صحبت کند، افراد خانواده را به سکوت دعوت می کند و از آنان می خواهد صدای تلویزیون و رادیو را کم کنند تا بتواند روی صحبت تلفنی، تمرکز پیدا کند و یا وقتی مردی مطالعه می کند یا مشغول تماشای تلویزیون می باشد، ممکن است صدای همسرش را نشنود چون تمرکزش روی مطالعه و یا تماشای تلویزیون است!
 • به طور کلی، زنان نسبت به توانمندی های زبانی، مهارت های کلامی، غیرکلامی و در بروز و بیان عواطف خویش، عنایت بیشتری از خود نشان می دهند و در این راستا بهتر از مردان عمل می کنند.
 • به طور کلی، مرد ان به مسایل استدلالی و تخصص های فنی، فضایی و سه بعدی بیشتر ابراز علاقه می کنند و در این راه، مهارت های بیشتری از خود نشان می دهند و از زنان، قوی تر عمل می کنند.
 • مراتب بالا، نشان دهنده ی گوشه ای از تفاوت برنامه ریزی مغزی زنان و مردان است. زن و مرد با ازدواج و در کنار هم قرارگرفتن، می توانند نقاط قوت خود را به یکدیگر منتقل نموده و هر یک برطرف کننده ی نیازها و کمبودهای دیگری باشند.
/ 0 نظر / 70 بازدید